XVIII Bieg Powstania Warszawskiego

26.07.2008

tekst: agencja Ciszewski Public Relations
zdjęcia: DAR
INFORMACJA PRASOWA

Stawczyk i Andrzejczuk zwyciężyli w Nocnym XVIII Biegu Powstania Warszawskiego

Dominika Stawczyk (Entre.pl Team, 40,00) wśród Pań i Bogusław Andrzejuk (KS Podlasie, 32,02 min) wśród Panów zwyciężyli w Nocnym XVIII Biegu Powstania Warszawskiego, który odbył się w sobotę na terenie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Na dziesięciokilometrowej trasie rywalizowało 736 biegaczy – to rekordowa frekwencja w historii tej imprezy.

„Jestem dumny z tego, że moim zwyciętwem w XVIII Biegu Powstania Warszawskiego mogłem uczcić pamięć Powstańców walczących 64 lata temu” – powiedział zwycięzca Biegu Bogusław Andrzejczyk. „To jeden z najpiękniejszych biegów w całym sezonie, a jego oprawa na długo pozostanie w mojej pamięci” – podkreśliła najlepsza biegaczka tegorocznej edycji Dominika Stawczyk.

W Nocnym XVIII Biegu Powstania Warszawskiego wzięli udział m.in. Generał Roman Polko oraz lekkoatleta Bogusław Mamiński – wicemistrz świata i Europy w biegach na średnich i długich dystansach. Najstarszym uczestnikiem był osiemdziesięciodwuletni Jan Niedźwiecki, pseudonim „Ułan”, który wraz z Cezarym Bojarkiem, najmłodszym uczestnikiem imprezy, został bohaterem Biegu. Wśród 763 biegaczy znaleźli się zawodnicy z całej Polski m.in. Warszawy, Łodzi, Szczecina, Poznania oraz Katowic.

Rekonstrukcyjna Grupa Historyczna Zgrupowania „Radosław”, przygotowująca od dwóch lat niezwykle realistyczne inscenizacje wydarzeń z historii Powstania Warszawskiego, zadbała o wyjątkową oprawę tegorocznej edycji Biegu. W oświetlonych płomieniami tysiąca zniczy alejkach warszawskiej AWF członkowie grupy odtworzyli klimat z okresu walk powstańczych, asystowali też biegaczom w pokonywaniu najtrudniejszych odcinków dziesięciokilometrowej trasy. W tych miejscach pojawiły się stanowiska Grupy dodatkowo zabezpieczające te odcinki pochodniami.

W sobotni wieczór na terenie AWF można było zobaczyć stanowisko z ręcznym karabinem maszynowym i punkt sanitarny z opatrywanym powstańcem, a także spotkać Małego Powstańca, patrol niemieckich żołnierzy oraz mieszkańców Warszawy w strojach z okresu okupacji. Biegaczy przywitały na mecie kobiety w takich właśnie strojach i podawały im napoje, a pamiątkowe dyplomy rozdał uczestnikom imprezy powstańczy listonosz.

Organizatorem wydarzenia był Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji, wspierany przez Biuro Sportu Urzędu Miasta St. Warszawy oraz agencję Ciszewski Public Relations, a także wydawnictwo „Nowy Świat” i firmę producencką Paisa Films. Bieg sponsorowali Samsung Electronics Polska i Puma Polska.

Patronat medialny nad Biegiem objęły TVP Sport, Radio dla Ciebie, miesięcznik „Bieganie”, „Gazeta Stołeczna” i Sport.pl oraz portal Swiatsportu.pl.

Historia Biegu Powstania Warszawskiego

Początki Biegu Powstania Warszawskiego sięgają 1990 roku, kiedy to Stołeczny Ośrodek Sportowy (później przemianowany na Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji) zorganizował tę imprezę po raz pierwszy – na terenie warszawskiej AWF. Tam też przez 11 lat odbywał się dziesięciokilometrowy Bieg. W latach 2001-2005 Bieg odbywał się na Starym Mieście, jego trasa prowadziła 2,5-kilometrową pętlą – rozpoczynała się i kończyła pod pomnikiem Bohaterów Powstania Warszawskiego na ul. Długiej, wiodąc ulicami Miodową, Senatorską, wokół Teatru Narodowego, przez Kilińskiego z powrotem pod pomnik. Wtedy też Bieg rozpoczynał się o godzinie „W”, czyli 17.00, okresowo tracąc charakter imprezy nocnej. Do pierwotnej lokalizacji Biegu wrócono ze względu na warunki dla biegaczy. Na terenie AWF zawodnicy korzystają z trasy dającej większy komfort biegania, którego nie mógł zapewnić staromiejski bruk. Bieg rozpoczyna się o godz. 20.45, a jego trasa jest oświetlana zniczami upamiętniającymi uczestników Powstania. W całej historii imprezy pogoda dwukrotnie spłatała figla uczestnikom: pod koniec lat 90. oraz w ubiegłym roku Bieg odbywał się w strugach deszczu, podczas oberwania chmur. W pierwszej edycji Biegu wystartowało około 80 osób, a w 2007 r. było to już 250 uczestników.